Netsuke kiállítás 2013. május 7-25.
A Moró Antik Galéria sokadik, a japán iparművészet egyik nagyon jellemző ágát bemutató kiállítása ismét a netsuke faragványok világába kalauzolja el az érdeklődőket. Ezekből a japán öltözködési kultúra világához tartozó, csodálatosan megfaragott “gombokból” 181 darabot láthat az érdeklődő közönség, 11 magyar magángyűjtő anyagából válogatva. Ennek a tárgyanyagnak a nagy többsége most lesz először publikálva a kiállításhoz kapcsolódó katalógusban.
Mi az a netsuke? A japán kimonót öv tartja össze, s nincsenek rajta zsebek. Apró, személyes tárgyakat – például pecsétdobozt, orvosságtartót (inró) – gyakorta ezért az övükbe dugták a kimonó viselői. Az övből azonban gyakran kicsúszott. Így aztán kialakult az a szokás, hogy az övön átvetettek egy díszes zsineget, amelynek az egyik végén az elegáns gyógyszeres doboz, pecsétdoboz vagy más apró, személyes tárgy volt, a másik végén pedig egy ellensúly. Ezt nevezték netsukenek. Kezdetben ezek lapos, egyszerű dísztelen darabok voltak, amelyeket a XVII. század vége felé el kezdtek díszíteni. A következő században a polgárok már gazdagon faragott ellensúlyokat használtak, amelyeknek legfőbb anyaga a fa és elefántcsont volt, de készítették csontból, lakkozott fából, fémből is. Ezidőtájban ugyanis a sógunátus (azaz a hatalom) rendeletei előírták az egyszerű ruházat viselését. A díszes, drága anyagból készített egyedi darabbal remekül át lehetett hágni a rendelkezést. A XIX. század eleje a netsuke-faragás virágkora, sok alkotónak neve van, megjelöli alkotását.
A netsuke témái kifogyhatatlanok: természetből, mitológiából, történelemből, irodalomból, az élet bármely területéből származhat. A Meiji-restauráció szétzúzta a hagyományos kézművességet, megváltozott a ruházkodás, a kulturális érdeklődés külföld felé irányult – így aztán a netsuke divatja is elmúlt…..
A kiállítás helyszíne: Moró Antik Galéria
Budapest, Falk Miksa utca 13. 1055
Nyitvatartási idő:
Hétköznap 10:00-13:30 és 14:30-18:00, szombaton 10:00-13:00